IV Rzeźnik Ultra

IV Rzeźnik Ultra

1 czerwca 2018r.

Trasa
Trasa Rzeźnika Ultra:
- Dystans ok. 115km (BRzU115): https://tracedetrail.com/en/trace/trace/52962
- Dystans ok. 140km (BRzU140): https://tracedetrail.com/en/trace/trace/53752

Startujemy drogą asfaltową w kierunku Leska, aby po ok. 1,7 km skręcić w prawo, w tzw. szutrówkę, która biegnąc cały czas ku górze, doprowadzi nas do szczytu Łopiennik (1069 m n.p.m. – ok. 6,5 km od startu). Na wierzchołku skręcamy w prawo, gdzie czerwonym, gminnym szlakiem rozpoczniemy bardzo stromy, ok. 2 km zbieg. Tutaj należy zwrócić szczególną uwagę na wystające korzenie i glinę, zwłaszcza w sytuacji silnych opadów atmosferycznych. Następny odcinek zbiegu jest już łatwiejszy, ale liczne zakręty i mosteczki będą próbowały wyhamować naszą prędkość. Malowniczo położona, murowana cerkiew w Łopience (historia greckokatolickiego kościoła z XVIII w. http://www.twojebieszczady.net/sor/lopinka2.php) wyłoni się w pobliżu 11km.
Po prawej stronie kościółka znajdziemy łąkę, która zapoczątkuje biegową wspinaczkę na kolejny, górski szczyt - Korbania http://www.twojebieszczady.net/zj/korbania.php. Chętni na chwilę relaksu mogą wejść wyżej i z 6-metrowej platformy widokowej, zobaczyć Bieszczady jak na dłoni. To właśnie z 16 km rozciąga się fantastyczny krajobraz od Pogórza Bieszczadzkiego, poprzez Solinę, połoniny, aż po Tarnicę. Widzimy punkt odżywczy w Polańczyku http://www.skalnyspa.pl, nad jeziorem Solińskim.
Aby jednak do niego dotrzeć, należy najpierw zbiec czerwonym szlakiem, w kierunku Bukowca. Tuż przed miasteczkiem, skręcamy w lewo, w zielony szlak PTTK. Pnąc się w górę, a następnie zbiegając w dół, docieramy do wsi Górzanka (23 km), gdzie mijamy drewnianą świątynię - dawną cerkiew z XIX wieku http://www.twojebieszczady.net/st_cerkwie/cerkiew_gorzanka.php. Kontynuując “wędrówkę” wzdłuż zielonego szlaku http://www.bieszczady.net.pl/szlakzielony.php, trafimy do wsi Wołkowyja. Tutaj rozpoczyna się podbieg na Wierchy - 635 m n.p.m. Po krótkim etapie zbiegu, chwilę przed Myczkowem, należy skręcić w prawo (30 km).
Od tego miejsca, podążamy konsekwentnie w dół, aż do Polańczyka, gdzie w hotelu Skalny czeka nagroda. Posiłek przygotowany przez Krainę Wilka http://www.krainawilka.pl/ doda nam energii i sił.
Brzegiem Jeziora Solińskiego, a dalej ścieżką przyrodniczą w rezerwacie krajoznawczym, nad Jeziorem Myczkowieckim http://www.twojebieszczady.net/sor/now_rez.php (44 km), wracamy na zielony szlak; tym razem to jednak inny kierunek. Wymagające skupienia i uwagi liczne zakręty oraz przecinające trasę strumyki doprowadzą nas w końcu z powrotem na Wierchy (54 km). Tutaj, około 2-kilometrowy odcinek przebiegamy w kierunku przeciwnym niż parę godzin wcześniej. Na szczycie skręcamy w prawo, i pośród pięknych łąk zbiegamy do Bereźnicy Wyżnej http://www.bieszczady.net.pl/bereznicawyzna.php.
Po osiągnięciu drogi asfaltowej, odbijamy w prawo aby minąć drewnianą cerkiew unicką i kolejny raz podążyć w prawą stronę. Zaledwie 300 metrów biegu i znów kierujemy się w prawo na drogę gruntową, początkowo równoległą do asfaltowej. Według oznaczeń organizatora, biegniemy obok Góry Markowskiej, do kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego Natura Park w Stężycy http://naturapark.eu/. Tutaj zjemy pyszne śniadanie pamiętając, iż po wyjściu z punktu rozpocznie się wspinaczka na Berdo (873 m n.p.m.).
Dobiegniemy tam do niebieskiego szlaku, prowadzącego na Łopiennik (66 km). Ze szczytu, kierując się oznaczeniami organizatora, podążamy w dół. To doskonale znany już nam odcinek trasy, który pokonaliśmy poprzedniego dnia w przeciwnym kierunku. Docieramy do głównej drogi Cisna - Lesko. Zachowując szczególną ostrożność, pokonujemy szerokość jezdni i według widocznych wskazówek przebiegamy przez teren prywatny Pegazowej Woli http://pegazowawola.bieszczady.name/. Biegniemy w kierunku góry Hon, gdzie krętą drogą czerwonego szlaku PTTK dobiegamy do Osiny (963 m n.p.m., 81 km). Dalej, organizator nakazuje skręt w lewo, by zbiec do wsi Żubracze (83 km). Po przejściu drogi, wspinamy się na Masyw Hyrlatej, gdzie odbijamy w lewą stronę - szlak niebieski http://www.twojebieszczady.net/piesze/hyrlata.php - w kierunku Zwornika (1072 m n.p.m.). W okolicach 87 km, podążając zgodnie z oznakowaniem, skręcamy w prawo i zbiegamy do Solinki. Przemierzamy szlak graniczny aż do Przełęczy nad Roztokami http://www.twojebieszczady.net/piesze/ruske.php -- urokliwej doliny, a niegdyś ważnego traktu handlowego pomiędzy Małopolską a Węgrami.
Znajdujemy się tuż przed kluczowym momentem biegu - 104 km. Limit czasowy oraz dalsza wola walki pomogą nam zdecydować o ostatecznym wyborze dystansu, na którym będziemy kontynuować bieg. Na szczyt - Okrąglik (1101 m n.p.m.) wbiegają jeszcze wszyscy, ale na samym wierzchołku trasy obu dystansów rozdzielają się. Drogowskaz jednoznacznie wskazuje trasę długą - w prawo, dystans podstawowy - w lewo.
Od Okrąglika do mety dystansu podstawowego poprowadzi szlak czerwony. Uważajmy! Należy zachować bezwzględną czujność na najwyższym punkcie trasy - Jasło 1153 m n.p.m. Ten szczyt zostawiamy po naszej prawej stronie, kierując się na wprost. Nie skręcamy w prawo!!! Jesteśmy na finiszu 115 km.
Dystans 140 km biegnie częściowo pod prąd trasy biegu Rzeźnika. Do Riabej Skały (1199 m n.p.m.) przemieszczamy się szlakiem niebieskim na granicy polsko-słowackiej. Wzdłuż drogi (prawa strona), mijamy źródełka, z których możemy zaczerpnąć krystalicznie czystej wody, uzupełniając zapasy. Na pierwszym skrzyżowaniu (116 km) podążamy w lewo i żółtym szlakiem osiągamy wierzchołek Paportnej (117 km). Organizator wskazuje drogę w dół. Zbiegamy więc do Smereka, począwszy od ścieżki, poprzez leśny dukt, a na utwardzonym dojeździe do miejsca wypalania węgla drzewnego skończywszy. Charakterystyczne dla Bieszczadów piece zostawiamy po prawej stronie. Kierujemy się wciąż prosto, zbiegiem do Smereka. Przed kolejnym wejściem na czerwony szlak i zdobyciem Okrąglika, mamy szansę na ostatni posiłek. Od punktu odżywczego, rozpoczynamy pełen szczytowej euforii wysiłek, podbieg na 1101 m n.p.m. Dalej według wskazówek trasy podstawowej (jak wyżej). Uwaga, biegnąc od strony Fereczatej, na Okrągliku będzie to skręt w prawo, w stronę Cisnej! Pamiętamy również, aby nie skręcić na Jaśle w prawą stronę!!! Biegniemy prosto, a szczyt zostawiamy z naszej prawej strony. Lądujemy bezpiecznie na mecie ultra-dystansu.

 
Limity czasu

 1. Zawodników obowiązuje limit czasu na pokonanie trasy Biegu, wynoszący 24 godziny.
 2. Dodatkowe limity czasu (limit dotyczy godziny opuszczenia punktu):

  Nazwa punktu (kilometr)Limit (ile godzin od startu)Limit (godzina)
  Hotel Skalny SPA (34km) +7h45min 3:00
  Natura Park (63km)+13h15min8:30
  Przed Honem (77km) +15h30min10:45
  Żubracze (83km)+17h12:15
  Solinka (91km) +19h 14:15
  Roztoki (104km) +21h (limit dla BRzU140: 18h) 16:15 (BRzU140: 13:15)
  Smerek (124km)+21h16:15
  Cisna (115km / 140km) +24h19:15

  Punkt Roztoki (104km) jest punktem decyzyjnym dla zawodników zapisanych na dystans BRzU140.
  Zawodnicy dystansu długiego, którzy będą w stanie opuścić ten punkt w limicie 18h, mają prawo kontynuować bieg na trasie BRzU140 ale mogą również zdecydować się na kontynuację biegu na dystansie BRzU115 (o swoim wyborze należy skutecznie poinformować kierownika Punktu Roztoki!).
  Zawodnicy, którzy nie zmieszczą się w limicie 18h mogą kontynuować bieg wyłącznie na dystansie BRzU115.

  Punkt odświeżania/żywieniowe/kontrolne

  ● Punkty odświeżania zaopatrzone w wodę/napoje będą rozstawione nie rzadziej niż co 20km.
  Dokładna lokalizacja tych punktów zostanie podana bliżej terminu zawodów.

  ● Punkty odświeżania zaopatrzone w wodę znajdują się na 23 km, 33 km , 50 km, 63 km, 77 km, 83 km, 91 km, 104 km , 124 km

  Punkty żywieniowe będą umiejscowione w:
  - Hotel Skalny SPA, Polańczyk (ok. 33km)
  - Natura Park, Stężnica (ok. 63km)
  - Roztoki (ok. 104km) - tylko dystans długi
  - Punkt Natura Park, Stężnica (ok. 63km) będzie również tzw. przepakiem, czyli miejscem, na które zawodnicy będą mogli przekazać przed startem swój ekwipunek (np. buty na zmianę, odżywki, itp.).

  Dla zawodników z dystansu długiego będzie zorganizowany drugi przepak, usytuowany na punkcie decyzyjnym Roztoki (104km).

  ● Na trasie mogą się znajdować również dodatkowe punkty kontrolne, których usytuowanie nie będzie wcześniej publikowane.

  Uwaga: zawodnicy muszą posiadać własne kubeczki.

Obowiązkowe wyposażenie

  • folia NRC,
  • naładowany i aktywny telefon – numer telefonu powinien być zgodny z numerem podanym na zgłoszeniu,
  • sprawna latarka/czołówka
  • kubek, bidon lub inny pojemnik na napoje,
  • minimum 200 ml picia (na starcie i przy wyjściu z każdego punktu odżywczego).

UCZESTNICTWO

 1. Udział w zawodach mogą wziąć zawodnicy, którzy:
  • w dniu zawodów będą mieli ukończone 18 lat,
  • podpiszą oświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w Biegu  (podpis w Biurze Zawodów, nie trzeba przywozić żadnych zaświadczeń od lekarza!),
  • dokonają zgłoszenia oraz uiszczą opłatę startową,
  • odbiorą pakiet startowy w Biurze Zawodów.

Nagrody i klasyfikacje :

Podczas Rzeźnika Ultra prowadzone będą następujące klasyfikacje:

 1. kategoria generalna kobiet i mężczyzn
 2. kategoria wiekowa kobiet i mężczyzn:
  • 18-29 lat
  • 30-39 lat
  • 40-49 lat
  • 50-59 lat
  • 60 i więcej lat

Przewidywane są nagrody rzeczowe dla pierwszych trzech miejsc w kategoriach generalnych kobiet i mężczyzn.

Pytania

Pytania dotyczące Regulaminu oraz samego Biegu należy kierować e-mailowo
na adres biuro@biegrzeznika.pl

REGULAMIN RZEŹNIKA ULTRA

 

WYNIKI

Data:

Start Biegu odbędzie się w piątek, 1 czerwca 2018r. o godz. 19:15

Dystans:

 • Dystans podstawowy (BRzU115): 115 km, 4490 m D+ (wg tracedetrail.com)
 • Dystans rozszerzony (BRzU140): 140 km, 5500 m D+ (wg tracedetrail.com)
 • Podany dystans oraz suma podbiegów/zbiegów ma charakter orientacyjny. Organizator zastrzega możliwe rozbieżności powyższych parametrów względem wskazań urządzeń pomiarowych zawodników (np. z doświadczenia wiemy że podane w regulaminie wartości przewyższeń mogą być zawyżone nawet o 20%).

Limit czasu:

 1. Zawodników obowiązuje limit czasu na pokonanie trasy Biegu, wynoszący 24 godziny.

Opłata startowa:

250zł - 300zł

Biuro Zawodów:

Biuro Zawodów będzie otwarte w dniach 30 maja - 1 czerwca 2018r. Dokładne godziny otwarcia Biur Zawodów zostaną podane w oddzielnym komunikacie.